Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Użytkowanie lasu jest to dział gospodarki leśnej zajmujący się planowaniem   i racjonalnym pobieraniem użytków takich jak drewno w granicach możliwości produkcyjnej lasu, oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony runa leśnego.

Ze względu na rodzaj użytków leśnych użytkowanie lasu dzieli się na:

  • użytkowanie główne (dotyczące pozyskania i wykorzystania surowca drzewnego)
  • użytkowanie uboczne (dotyczące pozyskania i wykorzystania innych użytków niedrzewnych min. Jagód, borówek, jeżyn, grzybów leśnych).

Nadleśnictwo Przemków rocznie pozyskuje około 50 tys. m3 drewna z czego około 5% pozyskiwane jest sprzętem typu harwester. Pozyskujemy przede wszystkim drewno sosnowe oraz brzozowe. Surowiec dostarczany jest na rynek krajowy, jak również do odbiorców regionalnych i lokalnych. W roku współpracujemy z około 40 firmami.
Drewno sprzedawane jest w drodze przetargów kwartalnych, półrocznych oraz rocznych na Portalu Leśno-Drzewnym oraz aukcjach internetowych w e-drewno.
Wraz z rozwojem przemysłu i wzrostem zaludnienia rósł popyt na drewno i produkty rosnące w lesie. Konieczne stało się racjonalne i oszczędne użytkowanie lasu, a zwłaszcza pozyskanie drewna.   

Leśnicy masę drewna do pozyskania szacują co roku poprzez tzw. szacunek brakarski. Pozyskanie drewna planuje się zgodnie z 10-letnim tzw. operatem urządzeniowym przygotowywanym osobno dla każdego leśnictwa i nadleśnictwa. W operacie wyznacza się etat, czyli objętość drewna jaką można wyciąć z danego lasu w ciągu 10 lat. Leśnicy proporcjonalnie planują, więc wycinkę drewna prowadzą w danym roku tak, aby w 10 letnim rozliczeniu nie przekroczyć wyznaczonego etatu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przemków położone jest w województwie dolnośląskim oraz w niewielkim fragmencie w województwie lubuskim.

Pod względem przynależności według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Przemków należy do Krainy Śląskiej (V), dzielnicy Równiny Dolnośląskiej, Mezoregionu Borów Dolnośląskich. Nadleśnictwo Przemków jest nadleśnictwem nizinnym, położonym na terenie płaskim od wysokości 130 m.n.p.m do 180 m.n.p.m

Łącznie na terenie Nadleśnictwa Przemków wyróżniono 27 podtypów gleb. Gleby rdzawe są najliczniej reprezentowanym typem gleb występujących na obszarze nadleśnictwa.

Dominują siedliska borowe stanowiąc 91% powierzchni lasów nadleśnictwa, siedliska lasowe zajmują 8,9% a olsy 0,2%.

Udział gatunków drzew leśnych wg zajmowanej powierzchni przedstawia się następująco:

sosna - 86,2% powierzchni, brzoza - 7,6% powierzchni, olcha - 2% powierzchni, buk – 1,3% powierzchni, dąb –1 % powierzchni, pozostałe gatunki, takie jak sosna czarna, modrzew, świerk, daglezja, dąb czerwony, jesion, robinia akacjowa, topola, osika i lipa zajmują poniżej 1%.

Struktura budowy pionowej drzewostanów nadleśnictwa Przemków, z uwagi na występowanie na przeważającej powierzchni siedlisk borowych, jest jednolita z dużą przewagą drzewostanów jednopiętrowych zajmujących 97% powierzchni nadleśnictwa.

Lasy gospodarcze zajmują 86,5% powierzchni nadleśnictwa, lasy ochronne – 10,4% powierzchni a  rezerwaty 3,1%.

Lasy Nadleśnictwa Przemków niemal w całości położone są na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.