Asset Publisher Asset Publisher

Akcja grabienia liści kasztanowca 2015r.

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści. Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści.

Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 68 im. II Tysiąclecia Wrocławia, będące uczestnikami turnusu dydaktyczno-wypoczynkowego zorganizowanego w Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 26 osób - w dniu 14.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 49 osób - w dniu 20.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 50 osób - w dniu 26.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 51 osób - w dniu 28.10.2015

Zebrano w sumie pona 23 tysiące litrów liści, które zostały wywiezione do Zakładów utylizacji odpadów w Trzebieniu.

Celem akcji było ograniczenie populacji Szrotówka kasztanowiaczka, którego larwy żerują na Kasztanowcu białym. Poczwarki tego owada zimują w opadłych liściach kasztanowców. Wytrzymują nawet temperatury dochodzące do -25 °C. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada (nazywane minami) osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu miny. Jeden liść może mieć nawet 700 min. Silnie opanowane liście opadają. W Polsce szkodnik ten rozwija zwykle od 3 do 4 pokoleń w ciągu roku.

Akcję przeprowadzono: w alei kasztanowców parku miejskiego w Przemkowie.

Zajęcia były przeprowadzone przez: Annę Findysz.     

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Spotkania edukacyjne prowadzone są wszystkim przez pracownika ds. edukacji leśnej, sporadycznie zaangażowaniu są również pracownicy Działu Gospodarki Leśnej, Działu Administracji, Straży Leśnej, pracownicy terenowi: Leśniczowie i Podleśniczowie.

Edukacja leśna społeczeństwa prowadzona jest w następujących formach:

  • Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem;
  • Spotkania z leśnikiem w szkołach;
  • Spotkanie edukacyjne z leśnikiem poza szkołą (np. w Muzeum, Domu Kultury);              
  • Akcji, imprez okolicznościowych (Akcja „Sadzenia Lasu", itp.)
  • Festyny, targi inne formy edukacji

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu oraz przesłaniu do Nadleśnictwa Przemków formularza zgłoszeniowego (załącznik) pocztą elektroniczną na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panem Filipem Przyłuckim pod adresem: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub nr. telefonu: 509 203 246.

Zapraszamy do współpracy z naszym Nadleśnictwem.