Asset Publisher Asset Publisher

Akcja grabienia liści kasztanowca 2015r.

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści. Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści.

Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 68 im. II Tysiąclecia Wrocławia, będące uczestnikami turnusu dydaktyczno-wypoczynkowego zorganizowanego w Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 26 osób - w dniu 14.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 49 osób - w dniu 20.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 50 osób - w dniu 26.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 51 osób - w dniu 28.10.2015

Zebrano w sumie pona 23 tysiące litrów liści, które zostały wywiezione do Zakładów utylizacji odpadów w Trzebieniu.

Celem akcji było ograniczenie populacji Szrotówka kasztanowiaczka, którego larwy żerują na Kasztanowcu białym. Poczwarki tego owada zimują w opadłych liściach kasztanowców. Wytrzymują nawet temperatury dochodzące do -25 °C. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada (nazywane minami) osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu miny. Jeden liść może mieć nawet 700 min. Silnie opanowane liście opadają. W Polsce szkodnik ten rozwija zwykle od 3 do 4 pokoleń w ciągu roku.

Akcję przeprowadzono: w alei kasztanowców parku miejskiego w Przemkowie.

Zajęcia były przeprowadzone przez: Annę Findysz.     

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

Nadleśnictwo Przemków, w związku z rozpoczęciem prac dotyczących opracowania Planu Urządzania Lasu dla nadleśnictwa na lata 2024-2033, pragnąc zidentyfikować w realny sposób potrzeby społeczeństwa w zakresie turystyki i edukacji ekologicznej w lasach, pragnie zaprosić lokalne organizacje (zarówno rządowe jak i pozarządowe) jak i osoby indywidualne, do zgłaszania propozycji turystycznego zagospodarowania lasów naszego nadleśnictwa. Za główny cel nowej koncepcji należy przyjąć podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony zasobów środowiska leśnego oraz kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych.

W trakcie konsultacji, chcielibyśmy uzyskać informacje, które miejsca na administrowanym przez nas terenie, są wg. Państwa szczególnie warte wyeksponowania. Prosimy o przesyłanie zarówno ogólnych pomysłów, jak i konkretnych propozycji. Interesuje nas wszystko - zarówno potrzeby dotyczące przebiegu szlaków turystycznych wszelkiego rodzaju, ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych lub turystycznych i edukacyjnych innego rodzaju, miejsc postoju pojazdów, małej infrastruktury, miejsc historycznych, a także organizacji wydarzeń sportowych i edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na różne propozycje. To jest właśnie ta chwila, w której chcemy ustalić kierunek działań na następne dziesięciolecie. Państwa opinia jest dla nas bardzo istotna – las jest przecież naszym wspólnym dobrem.

GORĄCO ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA POMYSŁÓW.

Propozycje proszę przesyłać do dnia 20 czerwca 2022 r. na adres e-mail:

przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

z dopiskiem:

„Konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania turystycznego i edukacyjnego Nadleśnictwa Przemków”.

W kolejnym etapie, wszystkich zainteresowanych tematem, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przemków, pragnie zaprosić na spotkanie, które wstępnie jest zaplanowane 27.06.2022 r., w celu przeanalizowania nadesłanych propozycji.