Asset Publisher Asset Publisher

Domki dla jelonka rogacza

W kwietniu, w Leśnictwie Nowy Dwór zbudowaliśmy nowe domki dla jelonka rogacza. Budowle powstały w obszarze Natura 2000 Jelonek Przemkowski. W ten sposób w czynny sposób chronimy tego, coraz rzadszego, chrząszcza wielkoluda. Pędraki jelonka rogacza pozostają średnio cztery lata w swojej postaci młodocianej, bytując na granicy drewna dębowego i ziemi. Domki są dla młodych jelonków zarówno kuchnią jak i sypialnią. W martwym, próchniejącym drewnie rozwijają się grzyby stanowiące pokarm pędraków. Jest to również idealne środowisko, w którym pędraki i poczwarki zażywają zimowego odpoczynku. W ostatnim roku życia owady, na kilka tygodni przyjmują swoją formę dorosłą, aby zginąć po locie godowym zakończonym złożeniem jaj.

Jelonek jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej. W Polsce jelonek rogacz jest chroniony nieprzerwanie od 1957 roku. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest zmniejszająca się ilość odpowiednich siedlisk.
Jelonek rogacz umieszczony jest na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych oraz w Czerwonej Księdze Zwierząt Bezkręgowych z kategorią EN – gatunek silnie zagrożony.

Przeprowadzając już drugi raz akcję budowania domków dla jelonków w Nadleśnictwie Przemków, wspieramy je w najlepszy możliwy sposób. Efekty są widoczne -  ktokolwiek spaceruje po lasach Nadleśnictwa Przemków w maju lub kwietniu, ma dużą szansę spotkać kroczące ociężale po pniach  lub fruwające rogate chrząszcze.