Asset Publisher
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Gospodarka łowiecka jest nieodłącznym elementem gospodarki leśnej. Jej celem jest ochrona i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych w zgodzie z zasadami ekologii.
Teren Nadleśnictwa Przemków podzielony jest na 8 obwodów łowieckich na których gospodarkę łowiecką prowadzi 8 kół łowieckich w oparciu o wieloletni łowiecki plan hodowlany.
Gospodarka łowiecka polega na racjonalnym gospodarowaniu poprzez tworzenie dogodnych warunków bytowania, dokarmiania czy też regulacji liczebności.
Przemkowskie lasy zamieszkują: jelenie, sarny i dziki, a przechodnie również wilk. Zwierzyna drobna reprezentowana jest przez zające, kuropatwy, lisy, jenoty, borsuki oraz kuny.
Istotnymi elementami zagospodarowania łowieckiego są urządzenia łowieckie do których zaliczamy: lizawki, paśniki, ambony, nasiadki, zwyżki.
Asset Publisher
Asset Publisher
Terminarz, rezerwacje
Terminarz, rezerwacje
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.
Chętnie dzielimy się wiedzą na temat bogatej przyrody, którą na co dzień otacza nas w pracy. Prowadzimy zajęcia zarówno z dziećmi młodzieżą jak i dorosłymi o różnorodnej przyrodniczej tematyce. Najmłodsi mogą dowiedzieć się jak natura zwiastuje nadejście kolejnych pór roku, dostają wskazówki na temat tego, jak zachować się w lesie, poznają także codzienną pracę leśniczego. Prelekcje i pogadanki prowadzone są w szkołach, ale także w lesie - na łonie natury.
Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Filipem Przyłuckim, e-mail: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub pod numerem telefonu 509 203 246.
Formularz zgłoszenia proszę wysyłać na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl