Hodowla lasu

Hodowla lasu jest ważnym działem w Nadleśnictwie Przemków – jej głównym zadaniem jest utrzymanie ciągłości istnienia lasu.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zapraszamy do zakupu drewna opałowego

Zapraszamy do zakupu drewna opałowego

Sprzedaż drewna opałowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej prowadzona jest bezpośrednio w leśnictwach we wtorki i piątki w godzinach od 7 do 8, a po uzgodnieniu z leśniczymi również w innych terminach.

Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać bezpośrednio w Leśnictwach. Telefony do leśniczych znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Kontakty/Leśnictwa, a aktualne cenniki w zakładce Informacje/Sprzedaż drewna i choinek.

Informujemy również, że w dalszym ciągu można samodzielnie wyrabiać i kupować pozostałości po ścince i wyróbce drewna oraz samodzielnie demontować grodzenia upraw leśnych i kupować  materiały (siatka, słupki, żerdzie) pochodzące z demontażu.