Asset Publisher
Ochrona gatunkowa
Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.
Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.
Na terenie Nadleśnictwa Przemków istnieje jedna ostoja zwierząt podlegających ochronie gatunkowej powołana dla trzech gatunków ptaków:
1. Bielika /Hliaeetus albicilla/
2. Bociana czarnego /Ciconia Nigra/
3. Kani czarnej /Milwus migrant/
Asset Publisher
Asset Publisher
Oferta edukacyjna
Oferta edukacyjna
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.
Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.
Spotkania edukacyjne prowadzone są wszystkim przez pracownika ds. edukacji leśnej, sporadycznie zaangażowaniu są również pracownicy Działu Gospodarki Leśnej, Działu Administracji, Straży Leśnej, pracownicy terenowi: Leśniczowie i Podleśniczowie.
Edukacja leśna społeczeństwa prowadzona jest w następujących formach:
- Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem;
- Spotkania z leśnikiem w szkołach;
- Spotkanie edukacyjne z leśnikiem poza szkołą (np. w Muzeum, Domu Kultury);
- Akcji, imprez okolicznościowych (Akcja „Sadzenia Lasu", itp.)
- Festyny, targi inne formy edukacji
Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu oraz przesłaniu do Nadleśnictwa Przemków formularza zgłoszeniowego (załącznik) pocztą elektroniczną na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panem Filipem Przyłuckim pod adresem: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub nr. telefonu: 509 203 246.
Zapraszamy do współpracy z naszym Nadleśnictwem.