Web Content Display Web Content Display

Ochrona przeciwpożarowa

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

Źródło: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

 

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

Nadleśnictwo Przemków, w związku z rozpoczęciem prac dotyczących opracowania Planu Urządzania Lasu dla nadleśnictwa na lata 2024-2033, pragnąc zidentyfikować w realny sposób potrzeby społeczeństwa w zakresie turystyki i edukacji ekologicznej w lasach, pragnie zaprosić lokalne organizacje (zarówno rządowe jak i pozarządowe) jak i osoby indywidualne, do zgłaszania propozycji turystycznego zagospodarowania lasów naszego nadleśnictwa. Za główny cel nowej koncepcji należy przyjąć podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony zasobów środowiska leśnego oraz kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych.

W trakcie konsultacji, chcielibyśmy uzyskać informacje, które miejsca na administrowanym przez nas terenie, są wg. Państwa szczególnie warte wyeksponowania. Prosimy o przesyłanie zarówno ogólnych pomysłów, jak i konkretnych propozycji. Interesuje nas wszystko - zarówno potrzeby dotyczące przebiegu szlaków turystycznych wszelkiego rodzaju, ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych lub turystycznych i edukacyjnych innego rodzaju, miejsc postoju pojazdów, małej infrastruktury, miejsc historycznych, a także organizacji wydarzeń sportowych i edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na różne propozycje. To jest właśnie ta chwila, w której chcemy ustalić kierunek działań na następne dziesięciolecie. Państwa opinia jest dla nas bardzo istotna – las jest przecież naszym wspólnym dobrem.

GORĄCO ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA POMYSŁÓW.

Propozycje proszę przesyłać do dnia 20 czerwca 2022 r. na adres e-mail:

przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

z dopiskiem:

„Konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania turystycznego i edukacyjnego Nadleśnictwa Przemków”.

W kolejnym etapie, wszystkich zainteresowanych tematem, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przemków, pragnie zaprosić na spotkanie, które wstępnie jest zaplanowane 27.06.2022 r., w celu przeanalizowania nadesłanych propozycji.