Web Content Display Web Content Display

Ochrona przeciwpożarowa

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

Źródło: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

 

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

W sobotę 15 lipca 2023r. w budynku Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy odbył się wernisaż Wystawy Fotograficznej pt. „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”. Patronat nad wystawą objęli Senator RP Pani Dorota Czudowska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.

Kacper na co dzień jest podleśniczym w Nadleśnictwie Przemków, Leśnictwie Piotrowice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą i to właśnie spod jego ręki i oka wychodzą tak wspaniałe prace. Kacper fotografuje głownie dzikie zwierzęta i leśne pejzaże. Ten rodzaj fotografii, szczególnie w przypadku chęci uchwycenia dzikiego ptactwa wymaga cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Nierzadko wykonanie zdjęć okupione jest godzinami spędzonymi w samodzielnie zbudowanej zasiadce. Zrywanie się jeszcze przed wschodem słońca to norma fotografów przyrody. Jest to poświęcenie, którego efektem są piękne i unikalne kadry. Jak sam Kacper mówi, udaje się mu to dzięki pracy jaką wykonuje. Dzięki swojej obecności w lesie i znajomości dzikich terenów, jest w stanie lepiej zaplanować wyprawę na zdjęcia.

Wystawa  jest inauguracją dolnośląskich obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Współorganizatorem wystawy było Nadleśnictwo Legnica, które obdarowało uczestników wydarzenia sadzonkami drzew ze szkółki leśnej.