Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

W sobotę 15 lipca 2023r. w budynku Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy odbył się wernisaż Wystawy Fotograficznej pt. „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”. Patronat nad wystawą objęli Senator RP Pani Dorota Czudowska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.

Kacper na co dzień jest podleśniczym w Nadleśnictwie Przemków, Leśnictwie Piotrowice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą i to właśnie spod jego ręki i oka wychodzą tak wspaniałe prace. Kacper fotografuje głownie dzikie zwierzęta i leśne pejzaże. Ten rodzaj fotografii, szczególnie w przypadku chęci uchwycenia dzikiego ptactwa wymaga cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Nierzadko wykonanie zdjęć okupione jest godzinami spędzonymi w samodzielnie zbudowanej zasiadce. Zrywanie się jeszcze przed wschodem słońca to norma fotografów przyrody. Jest to poświęcenie, którego efektem są piękne i unikalne kadry. Jak sam Kacper mówi, udaje się mu to dzięki pracy jaką wykonuje. Dzięki swojej obecności w lesie i znajomości dzikich terenów, jest w stanie lepiej zaplanować wyprawę na zdjęcia.

Wystawa  jest inauguracją dolnośląskich obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Współorganizatorem wystawy było Nadleśnictwo Legnica, które obdarowało uczestników wydarzenia sadzonkami drzew ze szkółki leśnej.