Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

W dniach 28-29 września 2024 roku w Przemkowie odbyło się coroczne XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które jak zawsze przyciągnęło wielu entuzjastów natury i lokalnych specjałów. Tradycyjnie zielony namiot Nadleśnictwa Przemków stanął przy wejściu do parku miejskiego, gdzie każdy odwiedzający mógł sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą, porozmawiać z leśnikami, zadać nurtujące pytania lub po prostu wziąć udział w ciekawych dyskusjach.

Na naszym stoisku dostępne były również przyrodnicze quizy, w których każdy – niezależnie od wieku – mógł sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje. Była to także świetna okazja, aby zasięgnąć fachowej wiedzy leśnej od lokalnych pracowników Nadleśnictwa Przemków, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na pytania dotyczące przyrod i lasów.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na obchody 100-lecia Lasów Państwowych, które świętowaliśmy z dumą i radością.

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ogromne zainteresowanie, aktywność w rozmowach oraz dzielenie się ciekawostkami. Wasze zaangażowanie i pasja są dla nas niezwykle inspirujące. Mamy nadzieję, że spotkania z nami pozostaną w Waszej pamięci, i liczymy, że w przyszłym roku zobaczymy się ponownie w równie licznej grupie!