Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Użytkowanie lasu jest to dział gospodarki leśnej zajmujący się planowaniem   i racjonalnym pobieraniem użytków takich jak drewno w granicach możliwości produkcyjnej lasu, oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony runa leśnego.

Ze względu na rodzaj użytków leśnych użytkowanie lasu dzieli się na:

  • użytkowanie główne (dotyczące pozyskania i wykorzystania surowca drzewnego)
  • użytkowanie uboczne (dotyczące pozyskania i wykorzystania innych użytków niedrzewnych min. Jagód, borówek, jeżyn, grzybów leśnych).

Nadleśnictwo Przemków rocznie pozyskuje około 50 tys. m3 drewna z czego około 5% pozyskiwane jest sprzętem typu harwester. Pozyskujemy przede wszystkim drewno sosnowe oraz brzozowe. Surowiec dostarczany jest na rynek krajowy, jak również do odbiorców regionalnych i lokalnych. W roku współpracujemy z około 40 firmami.
Drewno sprzedawane jest w drodze przetargów kwartalnych, półrocznych oraz rocznych na Portalu Leśno-Drzewnym oraz aukcjach internetowych w e-drewno.
Wraz z rozwojem przemysłu i wzrostem zaludnienia rósł popyt na drewno i produkty rosnące w lesie. Konieczne stało się racjonalne i oszczędne użytkowanie lasu, a zwłaszcza pozyskanie drewna.   

Leśnicy masę drewna do pozyskania szacują co roku poprzez tzw. szacunek brakarski. Pozyskanie drewna planuje się zgodnie z 10-letnim tzw. operatem urządzeniowym przygotowywanym osobno dla każdego leśnictwa i nadleśnictwa. W operacie wyznacza się etat, czyli objętość drewna jaką można wyciąć z danego lasu w ciągu 10 lat. Leśnicy proporcjonalnie planują, więc wycinkę drewna prowadzą w danym roku tak, aby w 10 letnim rozliczeniu nie przekroczyć wyznaczonego etatu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja sprzątaMY

Akcja sprzątaMY

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem

Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

 

Nadleśnictwo Przemków zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się do akcji.

Startujemy w parku miejskim w Przemkowie koło lwów, 22.06.2022 r. (w środę). o godzinie 10:00

Zapewniamy worki i rękawiczki jednorazowe.