Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest ważnym działem w Nadleśnictwie Przemków – jej głównym zadaniem jest utrzymanie ciągłości istnienia lasu.

     Po wycince drzewostanu w ramach użytkowania lasu jest rzeczą obligatoryjną wprowadzenie młodego pokolenia drzewek w miejsce starego. Najbardziej pożądane jest wtedy tzw. odnowienie naturalne – czyli samoczynny obsiew nasion z drzew dojrzałych. Z reguły jednak konieczne staje się odnowienie sztuczne, poprzez sadzenie i siew nasion.Zanim do tego dojdzie należy wyhodować dobrej jakości sadzonki w szkółce leśnej – z  kolei do produkcji sadzonek używamy nasion zebranych w najlepszych, rodzimych drzewostanach, zwanych drzewostanami nasiennymi. Szkółka leśna produkuje rocznie kilkaset tysięcy sadzonek, które następnie służą do zakładania upraw leśnych, o łącznej powierzchni ok. 70-100 ha. Ponieważ hodowla lasu opiera się na podstawach przyrodniczych – sadzimy tylko rodzime gatunki drzew odpowiadające siedlisku leśnemu. Największy udział mają u nas siedliska borowe: bór świeży i bór mieszany świeży, toteż w uprawach przeważającym gatunkiem jest sosna (ponad 60%). Na  żyźniejszych siedliskach wprowadzamy te bardziej wymagające, m.in. dąb, buk, jodła. Wspomniana zgodność gatunku z siedliskiem, najlepszej jakości materiał sadzeniowy, jak również bogate składy gatunkowe upraw i systematyczna pielęgnacja młodego pokolenia lasu – wszystko to przyczynia się do stałej poprawy jakości i zdrowotności ekosystemów leśnych Nadleśnictwa Przemków.
     W ramach nasiennictwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzi się działania, których celem jest  zapewnienie odpowiedniej ilości nasion do wysiewu w szkółce leśnej, przy czym nasiona te muszą spełniać określone wymagania. Zanim dojdzie do zbioru nasion – należy wytypować odpowiednie drzewostany, z których prowadzony będzie zbiór. Specjalna komisja dokonuje wyboru (selekcji) najwartościowszych pod względem jakości, zasobności i zdrowotności, dojrzałych do obradzania i przede wszystkim rodzimych drzewostanów.
Nadleśnictwo Przemków aktualnie dysponuje bazą 18 gospodarczych drzewostanów nasiennych – głównie sosnowych i bukowych – oraz jednym wyłączonym drzewostanem nasiennym – lipowym. Słowo „wyłączony" oznacza wyłączenie z planu cięć – drzewostan taki pozostaje na pniu dopóki pełni swoją funkcję.
    Nasiona przed wysiewem podlegają ocenie przydatności hodowlanej i otrzymują specjalne świadectwo pochodzenia – dokument dający pewność, że pochodzą one ze znanego i wyselekcjonowanego źródła.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja sprzątaMY

Akcja sprzątaMY

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem

Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

 

Nadleśnictwo Przemków zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się do akcji.

Startujemy w parku miejskim w Przemkowie koło lwów, 22.06.2022 r. (w środę). o godzinie 10:00

Zapewniamy worki i rękawiczki jednorazowe.