Wydawca treści Wydawca treści

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF)

Nadleśnictwo Przemków nawiązując do zasad, kryteriów oraz wskaźników dobrej gospodarki leśnej wyznaczonych w ramach certyfikacji FSC, informuje, że powołane zostały Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF- High Conservation Value Forests), których celem jest identyfikacja, ochrona i zachowanie lasów cennych przyrodniczo.

Za Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych uznaje się obszary zgłoszone przez nadleśnictwa oraz wyłonione w procesie weryfikacji istotnych obszarów pod względem walorów przyrodniczych, objęte trybem konsultacji społecznych.

LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH HCVF W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW

HCVF 1- Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których zaliczono:

HCVF 1.1. Obszary chronione :

to obszary , na których w obowiązujących planach ochrony bądź w zadaniach ochronnych nie przewiduje się wykonywanie żadnych zabiegów ochronnych - rezerwaty i Parki Narodowe; Ostoje zagrożonych i ginących gatunków - (do tej kategorii zaliczono ostoje takich ptaków jak bocian czarny czy bielik);

1.1.1. Lasy w rezerwatach przyrody, przeznaczone wyłącznie do ochrony przyrody, bez kompromisu z potrzebami gospodarki.

1.1.2. Lasy w parkach krajobrazowych, w których celem jest zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych w warunkach racjonalnej gospodarki.

HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków.

HCVF 2- Kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej.

HCVF 3- Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy:

HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące.

HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy.

HCVF 4- Lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych:

HCVF 4.1. Lasy wodochronne.

HCVF 4.2. Lasy glebochronne.

HCVF 6- Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności; lasy tej kategorii wyznaczono na podstawie wyników konsultacji społecznych. Kategorię tą ustalano w porozumieniu z lokalnymi władzami na poziomie gminy.

 

 

MONITORING LASÓW HCVF

2011 ROK
2012 ROK
2013 ROK

2014 ROK
2015 ROK
2016 ROK

2017 ROK
2018 ROK
2019 ROK
2020 ROK

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

W sobotę 15 lipca 2023r. w budynku Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy odbył się wernisaż Wystawy Fotograficznej pt. „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”. Patronat nad wystawą objęli Senator RP Pani Dorota Czudowska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.

Kacper na co dzień jest podleśniczym w Nadleśnictwie Przemków, Leśnictwie Piotrowice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą i to właśnie spod jego ręki i oka wychodzą tak wspaniałe prace. Kacper fotografuje głownie dzikie zwierzęta i leśne pejzaże. Ten rodzaj fotografii, szczególnie w przypadku chęci uchwycenia dzikiego ptactwa wymaga cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Nierzadko wykonanie zdjęć okupione jest godzinami spędzonymi w samodzielnie zbudowanej zasiadce. Zrywanie się jeszcze przed wschodem słońca to norma fotografów przyrody. Jest to poświęcenie, którego efektem są piękne i unikalne kadry. Jak sam Kacper mówi, udaje się mu to dzięki pracy jaką wykonuje. Dzięki swojej obecności w lesie i znajomości dzikich terenów, jest w stanie lepiej zaplanować wyprawę na zdjęcia.

Wystawa  jest inauguracją dolnośląskich obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Współorganizatorem wystawy było Nadleśnictwo Legnica, które obdarowało uczestników wydarzenia sadzonkami drzew ze szkółki leśnej.