Hodowla lasu

Hodowla lasu jest ważnym działem w Nadleśnictwie Przemków – jej głównym zadaniem jest utrzymanie ciągłości istnienia lasu.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

KONSULTACJE SPOŁECZNE W ZWIĄZKU Z IDENTYFIKACJĄ POTRZEB SPOŁECZENSTWA W ZAKRESIE TURYSTYKI I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW.

Nadleśnictwo Przemków, w związku z rozpoczęciem prac dotyczących opracowania Planu Urządzania Lasu dla nadleśnictwa na lata 2024-2033, pragnąc zidentyfikować w realny sposób potrzeby społeczeństwa w zakresie turystyki i edukacji ekologicznej w lasach, pragnie zaprosić lokalne organizacje (zarówno rządowe jak i pozarządowe) jak i osoby indywidualne, do zgłaszania propozycji turystycznego zagospodarowania lasów naszego nadleśnictwa. Za główny cel nowej koncepcji należy przyjąć podnoszenie wiedzy w zakresie ochrony zasobów środowiska leśnego oraz kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych.

W trakcie konsultacji, chcielibyśmy uzyskać informacje, które miejsca na administrowanym przez nas terenie, są wg. Państwa szczególnie warte wyeksponowania. Prosimy o przesyłanie zarówno ogólnych pomysłów, jak i konkretnych propozycji. Interesuje nas wszystko - zarówno potrzeby dotyczące przebiegu szlaków turystycznych wszelkiego rodzaju, ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych lub turystycznych i edukacyjnych innego rodzaju, miejsc postoju pojazdów, małej infrastruktury, miejsc historycznych, a także organizacji wydarzeń sportowych i edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na różne propozycje. To jest właśnie ta chwila, w której chcemy ustalić kierunek działań na następne dziesięciolecie. Państwa opinia jest dla nas bardzo istotna – las jest przecież naszym wspólnym dobrem.

GORĄCO ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA POMYSŁÓW.

Propozycje proszę przesyłać do dnia 20 czerwca 2022 r. na adres e-mail:

przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

z dopiskiem:

„Konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania turystycznego i edukacyjnego Nadleśnictwa Przemków”.

W kolejnym etapie, wszystkich zainteresowanych tematem, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przemków, pragnie zaprosić na spotkanie, które wstępnie jest zaplanowane 27.06.2022 r., w celu przeanalizowania nadesłanych propozycji.