Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Przemków istnieje jedna ostoja zwierząt podlegających ochronie gatunkowej powołana dla trzech gatunków ptaków:

1. Bielika /Hliaeetus albicilla/

2. Bociana czarnego  /Ciconia Nigra/

3. Kani czarnej /Milwus migrant/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

W dniach 28-29 września 2024 roku w Przemkowie odbyło się coroczne XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które jak zawsze przyciągnęło wielu entuzjastów natury i lokalnych specjałów. Tradycyjnie zielony namiot Nadleśnictwa Przemków stanął przy wejściu do parku miejskiego, gdzie każdy odwiedzający mógł sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą, porozmawiać z leśnikami, zadać nurtujące pytania lub po prostu wziąć udział w ciekawych dyskusjach.

Na naszym stoisku dostępne były również przyrodnicze quizy, w których każdy – niezależnie od wieku – mógł sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje. Była to także świetna okazja, aby zasięgnąć fachowej wiedzy leśnej od lokalnych pracowników Nadleśnictwa Przemków, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na pytania dotyczące przyrod i lasów.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na obchody 100-lecia Lasów Państwowych, które świętowaliśmy z dumą i radością.

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ogromne zainteresowanie, aktywność w rozmowach oraz dzielenie się ciekawostkami. Wasze zaangażowanie i pasja są dla nas niezwykle inspirujące. Mamy nadzieję, że spotkania z nami pozostaną w Waszej pamięci, i liczymy, że w przyszłym roku zobaczymy się ponownie w równie licznej grupie!