Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przeciwpożarowa

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

Źródło: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVI SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO

XVI SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w ,, XVI Submisji Drewna Szczególnego”, która odbędzie się w dniu 13 listopada 2020 roku, o godzinie 10.00 w siedzibie Nadleśnictwa Żmigród w Żmigrodzie, ul. Parkowa 4a (51028’45”, 16055’7”).

 

Do sprzedaży oferuje się 1500 m3 drewna dębowego oraz 20 m3 drewna jesionowego.

 

Oferowany surowiec posiada certyfikat FSC

 

Surowiec oraz katalogi losów będą dostępne w dniach 9, 10, 12 listopada 2020 roku na placu submisyjnym w miejscowości Korzeńsko, przy drodze S5 relacji Wrocław – Poznań  (51032’50”, 16052’31”).

Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem w submisji mogą otrzymać wszelkie informacje pod adresem:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

ul. Grunwaldzka 90

50-357 Wrocław

e-mail: marketing@wroclaw.lasy.gov.pl

tel. +48 71 377 17 84

 

tekst: Marek Zięba