Wydawca treści
Położenie
Nadleśnictwo Przemków położone jest w województwie dolnośląskim (Gmina Przemków, Radwanice, Gromadka, Bolesławiec) oraz w małym fragmencie w województwie lubuskim (Gmina Szprotawa) i graniczy z następującymi jednostkami administracyjnymi Lasów Państwowych:
- od północy Nadleśnictwo Głogów obręb Duża Wólka (RDLP Wrocław),
- od wschodu nadleśnictwo Lubin obręb Polkowice (RDLP Wrocław),
- od południowego wschodu nadleśnictwo Chocianów obręb Chocianów (RDLP Wrocław),
- od południa nadleśnictwo Chocianów obręb Wierzbowa (RDLP Wrocław),
- od południowego zachodu nadleśnictwo Świętoszów obręb Świętoszów (RDLP Wrocław),
- od zachodu nadleśnictwo Szprotawa obręb Szprotawa (RDLP Zielona Góra),
- od północnego zachodu nadleśnictwo Szprotawa obręb Małomice (RDLP Zielona Góra),
Obszar Nadleśnictwa rozciąga się w przybliżeniu między 51º27΄ i 51º35΄ szerokości geograficznej północnej a 15º38΄ i 15º57΄ szerokości geograficznej wschodniej.
Pod względem przynależności według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Przemków należy do Krainy Śląskiej (V), dzielnicy Równiny Dolnośląskiej, Mezoregionu Borów Dolnośląskich. Według regionalizacji fizyczno - geograficznej nadleśnictwo położone jest w Borach Dolnośląskich, Równinie Szprotawskiej, wysoczyźnie Lubińskiej.
Nadleśnictwo Przemków jest nadleśnictwem nizinnym, położonym na terenie płaskim od wysokości 130 m.n.p.m do 180 m.n.p.m.
Najnowsze aktualności
Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”
Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”
W sobotę 15 lipca 2023r. w budynku Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy odbył się wernisaż Wystawy Fotograficznej pt. „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”. Patronat nad wystawą objęli Senator RP Pani Dorota Czudowska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.
Kacper na co dzień jest podleśniczym w Nadleśnictwie Przemków, Leśnictwie Piotrowice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą i to właśnie spod jego ręki i oka wychodzą tak wspaniałe prace. Kacper fotografuje głownie dzikie zwierzęta i leśne pejzaże. Ten rodzaj fotografii, szczególnie w przypadku chęci uchwycenia dzikiego ptactwa wymaga cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Nierzadko wykonanie zdjęć okupione jest godzinami spędzonymi w samodzielnie zbudowanej zasiadce. Zrywanie się jeszcze przed wschodem słońca to norma fotografów przyrody. Jest to poświęcenie, którego efektem są piękne i unikalne kadry. Jak sam Kacper mówi, udaje się mu to dzięki pracy jaką wykonuje. Dzięki swojej obecności w lesie i znajomości dzikich terenów, jest w stanie lepiej zaplanować wyprawę na zdjęcia.
Wystawa jest inauguracją dolnośląskich obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Współorganizatorem wystawy było Nadleśnictwo Legnica, które obdarowało uczestników wydarzenia sadzonkami drzew ze szkółki leśnej.