Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Przemków występuje 10 pomników przyrody, w tym:

  • pojedyncze drzewa – 9 szt.,

  • głazy narzutowe – 1 szt.,

Pamiętaj, że Pomniki Przyrody są obiektami szczególnie chronionymi, zabrania się zatem:

  • Umyślnego niszczenia, uszkadzania i ścinania drzew oraz ich części: gałęzi, liści, pąków, kory i korzeni;

  • Wykonywania prac ziemnych trwale uszkadzających rzeźbę terenu, a w szczególności budowy budynków, budowli, obiektów małej architektury i tymczasowych obiektów budowlanych mogących mieć negatywny wpływ na obiekty chronione lub spowodować degradację krajobrazu;

  • Dokonywania zmian stosunków wodnych mogących doprowadzić do obumarcia lub pogorszenia się stanu drzewa;

  • Wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości, w tym wylewania gnojowicy;

  • Uszkodzenia i zanieczyszczenia gleby.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Terminarz, rezerwacje

Terminarz, rezerwacje

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.

Chętnie dzielimy się wiedzą na temat bogatej przyrody, którą na co dzień otacza nas w pracy. Prowadzimy zajęcia zarówno z dziećmi  młodzieżą jak i dorosłymi o różnorodnej przyrodniczej tematyce. Najmłodsi mogą dowiedzieć się jak natura zwiastuje nadejście kolejnych pór roku, dostają wskazówki na temat tego, jak zachować się w lesie, poznają także codzienną pracę leśniczego. Prelekcje i pogadanki prowadzone są w szkołach, ale także w lesie - na łonie natury.

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Filipem Przyłuckim, e-mail: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub pod numerem telefonu 509 203 246.

 

Formularz zgłoszenia proszę wysyłać na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl