Wydawca treści
Pomniki Przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie Nadleśnictwa Przemków występuje 10 pomników przyrody, w tym:
-
pojedyncze drzewa – 9 szt.,
-
głazy narzutowe – 1 szt.,
Pamiętaj, że Pomniki Przyrody są obiektami szczególnie chronionymi, zabrania się zatem:
-
Umyślnego niszczenia, uszkadzania i ścinania drzew oraz ich części: gałęzi, liści, pąków, kory i korzeni;
-
Wykonywania prac ziemnych trwale uszkadzających rzeźbę terenu, a w szczególności budowy budynków, budowli, obiektów małej architektury i tymczasowych obiektów budowlanych mogących mieć negatywny wpływ na obiekty chronione lub spowodować degradację krajobrazu;
-
Dokonywania zmian stosunków wodnych mogących doprowadzić do obumarcia lub pogorszenia się stanu drzewa;
-
Wysypywania, zakopywania i wylewania odpadów lub innych nieczystości, w tym wylewania gnojowicy;
-
Uszkodzenia i zanieczyszczenia gleby.
Najnowsze aktualności
XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina
XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina
W dniach 28-29 września 2024 roku w Przemkowie odbyło się coroczne XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które jak zawsze przyciągnęło wielu entuzjastów natury i lokalnych specjałów. Tradycyjnie zielony namiot Nadleśnictwa Przemków stanął przy wejściu do parku miejskiego, gdzie każdy odwiedzający mógł sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą, porozmawiać z leśnikami, zadać nurtujące pytania lub po prostu wziąć udział w ciekawych dyskusjach.
Na naszym stoisku dostępne były również przyrodnicze quizy, w których każdy – niezależnie od wieku – mógł sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje. Była to także świetna okazja, aby zasięgnąć fachowej wiedzy leśnej od lokalnych pracowników Nadleśnictwa Przemków, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na pytania dotyczące przyrod i lasów.
Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na obchody 100-lecia Lasów Państwowych, które świętowaliśmy z dumą i radością.
Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ogromne zainteresowanie, aktywność w rozmowach oraz dzielenie się ciekawostkami. Wasze zaangażowanie i pasja są dla nas niezwykle inspirujące. Mamy nadzieję, że spotkania z nami pozostaną w Waszej pamięci, i liczymy, że w przyszłym roku zobaczymy się ponownie w równie licznej grupie!