Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty Przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Przemków znajdują się 3 Rezerwaty Przyrody o łącznej powierzchni 458,80 ha. Są to:

1. Rezerwat Przyrody "Stawy Przemkowskie" powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku. 

Utworzony został w celu "zachowania stawów i bagien oraz otaczających je lasów w dolinie Szprotawy będących ostoją licznych gatunków ptaków, obejmujących kompleks 33 stawów hodowlanych założonych w 1860 roku".

Łączna powierzchnia Rezerwatu wynosi 1046,25 ha w tym powierzchnia leśna to zaledwie  137, 57 ha natomiast 908, 68 ha to obszar stawów i lasu;

Na terenie Rezerwatów występują liczne gatunki ptactwa wodnego, których zaobserwowano około 131 gatunków. Wśród nich występują m. in.Bocian czarny /Ciconia nigra/, Bielik /Haliaeetus albicilla/, Kania czarna /Milvus migrans/, Remiz /Remizidae/, Kulik wielki /Numenius arquata/, Żuraw popielaty /Grus grus/, Kormoran czarny /Phalacrocorax carbo/.

2. Rezerwat Przyrody „Buczyna Piotrowicka"powołany został Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 lutego 2002 roku.

Utworzony został w celu "zachowania za względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych lasów grądowych, łęgowych i olsów z bogatą i unikalną florą".

Rezerwat łączy się z Rezerwatem Przyrody pod nazwą "Buczyna Szprotawska" znajdującego się na terenie województwa lubuskiego w Nadleśnictwie Szprotawa. Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi 171,27 ha i jest w całości pod zarządem Nadleśnictwa Przemków.

3. Rezerwat Przyrody „Łęgi Źródliskowe koło Przemkowa" powołany Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 10 stycznia 2002 roku.

Rezerwat utworzona w celu "zachowania ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych lasów łęgowych oraz grądów i olsów z dużą ilością źródlisk, wysięków gęstą siecią strumieni". Łączna powierzchnia Rezerwatu wynosi 140,22ha. Na terenie Rezerwatu znajduje się założony w końcu XIX wieku cmentarz rodowy książąt z rodu Schleswig - Holstein.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Spotkania edukacyjne prowadzone są wszystkim przez pracownika ds. edukacji leśnej, sporadycznie zaangażowaniu są również pracownicy Działu Gospodarki Leśnej, Działu Administracji, Straży Leśnej, pracownicy terenowi: Leśniczowie i Podleśniczowie.

Edukacja leśna społeczeństwa prowadzona jest w następujących formach:

  • Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem;
  • Spotkania z leśnikiem w szkołach;
  • Spotkanie edukacyjne z leśnikiem poza szkołą (np. w Muzeum, Domu Kultury);              
  • Akcji, imprez okolicznościowych (Akcja „Sadzenia Lasu", itp.)
  • Festyny, targi inne formy edukacji

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu oraz przesłaniu do Nadleśnictwa Przemków formularza zgłoszeniowego (załącznik) pocztą elektroniczną na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panem Filipem Przyłuckim pod adresem: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub nr. telefonu: 509 203 246.

Zapraszamy do współpracy z naszym Nadleśnictwem.