Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL
Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL
Osiągnięcia naszych pracowników cieszą!
Pierwsze miejsce trafiło do Przemkowa!
W miniony piątek, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbyła się gala 13. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników (OPTAL).
Konkurs, który organizowany jest co trzy lata, obejmuje 6 kategorii: malarstwo, rzeźbę, fotografię, literaturę, tkaninę artystyczną i multimedia. Twórców zgłosiło się aż 92, którzy przysłali 411 dzieł.
W kategorii fotografia, spośród nadesłanych prac, jury w siedmioosobowym składzie postanowiło przyznać pierwsze miejsce oraz nagrodę 3 tys zł. naszemu pracownikowi, Kacprowi Borkowskiemu, za fotografie „Trzej królowie” i „Wrzosowa symfonia zmierzchu”. To pierwszy jego udział w tym prestiżowym konkursie, co sprawia, że wyróżnienie jest jeszcze bardziej wyjątkowe!
13 edycja OPTAL-u odbyła się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa. Na uroczystej gali finałowej obecni byli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz dyrekcji regionalnych. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli cieszyć się koncertem zespołu Piwnica Świętego Norberta z Krakowa. Całą ceremonię wręczenia nagród uświetnił także występ zespołu sygnalistów myśliwskich z grupy „Echo Wandy”, dodając wydarzeniu wyjątkowego, leśnego charakteru.
Wernisaż pokonkursowej wystawy, prezentujący nagrodzone i nadesłane prace we wszystkich kategoriach, odbył się w muzealnym budynku powozowni. Wystawę będzie można podziwiać jeszcze przez wiele miesięcy.
Jeszcze raz gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy wielu kolejnych osiągnięć – zarówno tych małych, jak i wielkich!