Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL

Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL

Osiągnięcia naszych pracowników cieszą!

Pierwsze miejsce trafiło do Przemkowa!

W miniony piątek, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbyła się gala 13. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników (OPTAL).

Konkurs, który organizowany jest co trzy lata, obejmuje 6 kategorii: malarstwo, rzeźbę, fotografię, literaturę, tkaninę artystyczną i multimedia. Twórców zgłosiło się aż 92, którzy przysłali 411 dzieł.

W kategorii fotografia, spośród nadesłanych prac, jury w siedmioosobowym składzie postanowiło przyznać pierwsze miejsce oraz nagrodę 3 tys zł. naszemu pracownikowi, Kacprowi Borkowskiemu, za fotografie „Trzej królowie” i „Wrzosowa symfonia zmierzchu”. To pierwszy jego udział w tym prestiżowym konkursie, co sprawia, że wyróżnienie jest jeszcze bardziej wyjątkowe!

13 edycja OPTAL-u odbyła się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa. Na uroczystej gali finałowej obecni byli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz dyrekcji regionalnych. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli cieszyć się koncertem zespołu Piwnica Świętego Norberta z Krakowa. Całą ceremonię wręczenia nagród uświetnił także występ zespołu sygnalistów myśliwskich z grupy „Echo Wandy”, dodając wydarzeniu wyjątkowego, leśnego charakteru.

Wernisaż pokonkursowej wystawy, prezentujący nagrodzone i nadesłane prace we wszystkich kategoriach, odbył się w muzealnym budynku powozowni. Wystawę będzie można podziwiać jeszcze przez wiele miesięcy.

Jeszcze raz gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy wielu kolejnych osiągnięć – zarówno tych małych, jak i wielkich!