Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu Leśna Mapa Numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa Plan Urządzenia Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Najnowsze aktualności
Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL
Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL
Osiągnięcia naszych pracowników cieszą!
Pierwsze miejsce trafiło do Przemkowa!
W miniony piątek, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbyła się gala 13. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników (OPTAL).
Konkurs, który organizowany jest co trzy lata, obejmuje 6 kategorii: malarstwo, rzeźbę, fotografię, literaturę, tkaninę artystyczną i multimedia. Twórców zgłosiło się aż 92, którzy przysłali 411 dzieł.
W kategorii fotografia, spośród nadesłanych prac, jury w siedmioosobowym składzie postanowiło przyznać pierwsze miejsce oraz nagrodę 3 tys zł. naszemu pracownikowi, Kacprowi Borkowskiemu, za fotografie „Trzej królowie” i „Wrzosowa symfonia zmierzchu”. To pierwszy jego udział w tym prestiżowym konkursie, co sprawia, że wyróżnienie jest jeszcze bardziej wyjątkowe!
13 edycja OPTAL-u odbyła się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa. Na uroczystej gali finałowej obecni byli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz dyrekcji regionalnych. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli cieszyć się koncertem zespołu Piwnica Świętego Norberta z Krakowa. Całą ceremonię wręczenia nagród uświetnił także występ zespołu sygnalistów myśliwskich z grupy „Echo Wandy”, dodając wydarzeniu wyjątkowego, leśnego charakteru.
Wernisaż pokonkursowej wystawy, prezentujący nagrodzone i nadesłane prace we wszystkich kategoriach, odbył się w muzealnym budynku powozowni. Wystawę będzie można podziwiać jeszcze przez wiele miesięcy.
Jeszcze raz gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy wielu kolejnych osiągnięć – zarówno tych małych, jak i wielkich!