Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Nadleśnictwo Przemków na swoim terenie powołał 2 Użytki Ekologiczne:

2. „Cietrzewiowe Wrzosowisko" znajdujący się na powierzchni nieleśnej 457,26 ha, utworzony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12.12.2003 roku.

Celem ochrony użytku jest "zachowanie siedliska suchych wrzosowisk z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory, będącego ważną ostoją cietrzewia w biotopach leśnych Borów Dolnośląskich". Jest to obszar byłego pola roboczego po byłej Armii Radzieckiej porośnięty płatami wrzosu stanowiącego jeden z największych tego typu fragmentów w Polsce i Europie.

2. „Przemkowskie Bagno" utworzony Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z dnia 10 grudnia 1993 roku. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności szuwarowej i bagiennej oraz bogatej wodno-błotnej awifauny.

Obszar ten jest cennym obiektem dla ornitologów z uwagi na występowanie wielu rzadkich i ginących ptaków. Teren obecnego użytku ekologicznego w minionym okresie stanowił poligon wojsk radzieckich.

Ogółem powierzchnia użytku ekologicznego wynosi 1696, 78 ha w tym w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przemków 556, 92 ha i Nadleśnictwa Głogów 1139,86 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przemków położone jest w województwie dolnośląskim oraz w niewielkim fragmencie w województwie lubuskim.

Pod względem przynależności według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Przemków należy do Krainy Śląskiej (V), dzielnicy Równiny Dolnośląskiej, Mezoregionu Borów Dolnośląskich. Nadleśnictwo Przemków jest nadleśnictwem nizinnym, położonym na terenie płaskim od wysokości 130 m.n.p.m do 180 m.n.p.m

Łącznie na terenie Nadleśnictwa Przemków wyróżniono 27 podtypów gleb. Gleby rdzawe są najliczniej reprezentowanym typem gleb występujących na obszarze nadleśnictwa.

Dominują siedliska borowe stanowiąc 91% powierzchni lasów nadleśnictwa, siedliska lasowe zajmują 8,9% a olsy 0,2%.

Udział gatunków drzew leśnych wg zajmowanej powierzchni przedstawia się następująco:

sosna - 86,2% powierzchni, brzoza - 7,6% powierzchni, olcha - 2% powierzchni, buk – 1,3% powierzchni, dąb –1 % powierzchni, pozostałe gatunki, takie jak sosna czarna, modrzew, świerk, daglezja, dąb czerwony, jesion, robinia akacjowa, topola, osika i lipa zajmują poniżej 1%.

Struktura budowy pionowej drzewostanów nadleśnictwa Przemków, z uwagi na występowanie na przeważającej powierzchni siedlisk borowych, jest jednolita z dużą przewagą drzewostanów jednopiętrowych zajmujących 97% powierzchni nadleśnictwa.

Lasy gospodarcze zajmują 86,5% powierzchni nadleśnictwa, lasy ochronne – 10,4% powierzchni a  rezerwaty 3,1%.

Lasy Nadleśnictwa Przemków niemal w całości położone są na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.