Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Nadleśnictwo Przemków na swoim terenie powołał 2 Użytki Ekologiczne:

2. „Cietrzewiowe Wrzosowisko" znajdujący się na powierzchni nieleśnej 457,26 ha, utworzony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12.12.2003 roku.

Celem ochrony użytku jest "zachowanie siedliska suchych wrzosowisk z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory, będącego ważną ostoją cietrzewia w biotopach leśnych Borów Dolnośląskich". Jest to obszar byłego pola roboczego po byłej Armii Radzieckiej porośnięty płatami wrzosu stanowiącego jeden z największych tego typu fragmentów w Polsce i Europie.

2. „Przemkowskie Bagno" utworzony Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z dnia 10 grudnia 1993 roku. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności szuwarowej i bagiennej oraz bogatej wodno-błotnej awifauny.

Obszar ten jest cennym obiektem dla ornitologów z uwagi na występowanie wielu rzadkich i ginących ptaków. Teren obecnego użytku ekologicznego w minionym okresie stanowił poligon wojsk radzieckich.

Ogółem powierzchnia użytku ekologicznego wynosi 1696, 78 ha w tym w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przemków 556, 92 ha i Nadleśnictwa Głogów 1139,86 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.

Spotkania edukacyjne prowadzone są wszystkim przez specjalistę ds. edukacji leśnej, sporadycznie zaangażowaniu są również pracownicy Działu Technicznego, Działu Administracji, Straż Leśna, pracownicy terenowi: Leśniczowie i Podleśniczowie.

Edukacja leśna społeczeństwa prowadzona jest w następujących formach:

  • Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem;
  • Lekcje w sali edukacji leśnej i placu edukacyjnym przy siedzibie Nadleśnictwa Przemków;
  • Spotkania z leśnikiem w szkołach;
  • Spotkanie edukacyjne z leśnikiem poza szkołą (np. w Muzeum, Domu Kultury);              
  • Konkursy leśne (wiedzy, plastyczne, literackie);
  • Akcji, imprez okolicznościowych (Akcja „Sadzenia Lasu", Akcja „Grabienia Liści Kasztanowca", Akcja „Dokarmiania Zwierząt" itp.)
  • Festyny, targi inne formy edukacji

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu oraz przesłaniu do Nadleśnictwa Przemków pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną bądź faxem FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.

 Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Anną pod numerem telefonu : 76 8 32 04 15 bądź  531 610 117.

Zapraszamy do współpracy z naszym Nadleśnictwem :)