Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Nadleśnictwo Przemków na swoim terenie powołał 2 Użytki Ekologiczne:

2. „Cietrzewiowe Wrzosowisko" znajdujący się na powierzchni nieleśnej 457,26 ha, utworzony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12.12.2003 roku.

Celem ochrony użytku jest "zachowanie siedliska suchych wrzosowisk z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory, będącego ważną ostoją cietrzewia w biotopach leśnych Borów Dolnośląskich". Jest to obszar byłego pola roboczego po byłej Armii Radzieckiej porośnięty płatami wrzosu stanowiącego jeden z największych tego typu fragmentów w Polsce i Europie.

2. „Przemkowskie Bagno" utworzony Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z dnia 10 grudnia 1993 roku. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności szuwarowej i bagiennej oraz bogatej wodno-błotnej awifauny.

Obszar ten jest cennym obiektem dla ornitologów z uwagi na występowanie wielu rzadkich i ginących ptaków. Teren obecnego użytku ekologicznego w minionym okresie stanowił poligon wojsk radzieckich.

Ogółem powierzchnia użytku ekologicznego wynosi 1696, 78 ha w tym w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przemków 556, 92 ha i Nadleśnictwa Głogów 1139,86 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Świadomie do Lasu” - kampania informacyjno-edukacyjna

„Świadomie do Lasu” - kampania informacyjno-edukacyjna

Sezon wakacyjno-urlopowy właśnie wystartował.

Nikt nie ma złudzeń, że tegoroczne wakacje będą specyficzne i wyjątkowe, ze względu na panującą w dalszym ciągu pandemię koronawirusa. Wyniki badania przeprowadzonego przez Polską Organizację turystyczną wskazują, że aż 87 % Polaków chce wypocząć w kraju. Nie ważne, czy wybierzemy urlop nad morzem, w górach czy nad jeziorem, wszędzie będziemy mieli kontakt z LASEM.

Dlatego aby czuć się bezpiecznie i komfortowo w leśnych ostępach Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu we współpracy z GOPR – Grupa Karkonoska i Sudecka, Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu oraz Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przygotowały wspólną kampanię informacyjną pn. „Świadomie do lasu”.

Ruszamy z cyklem praktycznych informacji, które będą prezentowane w mediach społecznościowych wszystkich partnerów kampanii. W naszych postach będzie można znaleźć takie informacje jak: co zapakować na wycieczkę do lasu i w góry, jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu to co powinniśmy zrobić, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem zaplanować buschcrafi i surwiwal w lesie oraz wiele innych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz do świadomych i odpowiedzialnych wędrówek po lasach:

http://www.facebook.com/RDLPWroclaw/

http://twitter.com/DyrekcjaWe

http://www.instagram.com/rdlp_wroclaw/?hl=pl