Webcontent-Anzeige
Ochrona obszarów sieci Natura 2000 w Nadleśnictwie Przemków w latach 2017-2019
O PROJEKCIE OCHRONY OBSZARÓW NATURA 2000 W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW
Nazwa projektu: "Ochrona obszarów sieci Natura 2000 w Nadleśnictwie Przemków w latach 2017-2019"
Planowany okres realizacji: 2017-2019 r.
Beneficjent: Nadleśnictwo Przemków Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Głównym celem projektu jest czynna ochrona poprzez usunięcie drzew i krzewów ze 100 ha siedliska 4030 (Calluno-Genistion,Pohlio-Callunion,Calluno-Arctostaphylion), a tym samym uzyskanie stanu siedliska wskazanego w PZO dla obszaru "PLH020015 Wrzosowisko Przemkowskie" za właściwy.
Cele uzupełniające:
- sporządzenie mapy efektu ekologicznego,
- kanalizacja ruchu turystycznego w utworzonych miejscach postojowych (3 nowych i jednym zmodernizowanym) w celu zminimalizowania antropopresji na obszary chronione objęte siecią Natura 2000.
- zakup sprzętu geomatycznego umożliwiającego pomiar efektu ekologicznego uzyskanego w czasie realizacji projektu
- edukacja społeczeństwa w ochrony siedlisk i gatunków chronionych w ramach sieci Natura 2000
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na:
- Wycięcie i usunięcie drzew i krzewów ze 100 ha siedliska 4030
- Budowę i wyposażenie w małą infrastrukturę 3 nowych miejsc postoju (w L-ctwach Piotrowice, Kozłów i Nowy Dwór) oraz modernizację istniejącego miejsca postoju pojazdów w Leśnictwie Przemków
- Zakup sprzętu geomatycznego na potrzeby realizacji projektu oraz monitoringu jego efektów (zakup profesjonalnego odbiornika GPS/GNSS wraz z oprogramowaniem oraz 10 licencji oprogramowania służącego do pozyskania, gromadzenia i przetwarzania danych przestrzennych dla pracowników Służby Leśnej biorących udział w projekcie)
Wartość projektu
Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 757 861,11 zł
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 647 383,02 zł
Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 550 275,56 zł
ZASIĘG REALIZACJI PROJEKTU.
PLANOWANE EFEKTY
Realizacja projektu przyczyni się między innymi do:
- Doprowadzenia do właściwego stanu siedliska suchych wrzosowisk (4030) będącego biotopem dla wielu bezkręgowców, w tym m.in. Smukwy kosmatej, owada skategoryzowanego w Czerwonej Księdze gatunków Zagrożonych jako VU, oraz Strojnisia nadobnego - gatunku średniej wielkości pająka z rodziny skakunowatych podlegającego w Polsce ochronie ścisłej, a także kręgowców, m.in. lelka będącego jednym z głównych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Bory Dolnośląskie.
- Przeciwdziałania dalszej degradacji siedliska suchych wrzosowisk mogącej prowadzić do jego zaniku
- Nadleśnictwo ma również w planach reintrodukcję cietrzewia, działanie to jest uwarunkowane stworzeniem odpowiedniego biotopu, czyli w przypadku tego kuraka - otwartych przestrzeni wrzosowisk z pojedynczymi grupami i kępami drzew (samo działanie reintrodukcji, nie jest zawarte w tym projekcie).
- utworzenie i modernizacja miejsc postojowych ukierunkuje i ograniczy ruch turystytczny w ściśle określonych lokalizacjach, na obrzeżach obszarów sieci Natura 2000. Ograniczy to powstawanie "dzikich parkingów" oraz wjazd pojazdów silnikowych wgłąb lasu. Zmniejszy to zagrożenie pożarowe, a także zapobiegnie płoszeniu zwierząt, m. in. wilka.
- Powstanie mapy cyfrowej osiągniętego efektu ekologicznego.
- Podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie przedmiotów ochrony sieci Natura 2000.
Nadleśnictwo Przemków informuje, że istnieje mechanizm służący sygnalizowaniu potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych, o którym mowa w par. 4 ust. 19 umowy o dofinansowanie – stworzony przez Instytucję Zarządzającą POIiŚ; Bliższe informacje można znaleźć pod poniższym linkiem (w części Zgłaszanie nieprawidłowości):
http://www.pois.gov.pl/strony/skorzystaj/obowiazki-przy-realizacji-projektow/
a nieprawidłowości zgłaszać przez następujący formularz zgłaszania: