Asset Publisher Asset Publisher

ŚĆIEŻKA DYDAKTYCZNA 1000 SYNÓW KRÓLA

ŚĆIEŻKA DYDAKTYCZNA 1000 SYNÓW KRÓLA

NAZWA: ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA 1000 SYNÓW KRÓLA

GŁÓWNY TEMAT ŚCIEŻKI: Roślinność borów i torfowisk.

POCZĄTEK: Miejsce Postoju Pojazdów w Piotrowicach

  51.521715, 15.714440

DŁUGOŚĆ: 3908 m (2107m na terenie Nadleśnictwa Przemków)

MAPA:

mapa

OPIS DO MAPY:

Ścieżka dydaktyczna 1000 Synów Króla rozpoczyna się przy miejscu postoju pojazdów we wsi Piotrowice. Nazwa jest związana z Dębem Chrobrym, obecnie już martwym, który tuż przed podpaleniem miał status najstarszego dębu szypułkowego w Polsce.

Skąd się wzięła nazwa ścieżki? 1000 synów to tzw. dęby papieskie, wyhodowane z żołędzi, które 28 kwietnia 2004 trafiły w czasie pielgrzymki polskich leśników do Watykanu.

Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Ojca Świętego Jana Pawła II, i od tej pory każdy „potomek” Chrobrego nazywany jest dębem papieskim.

W maju 2004 żołędzie trafiły do gospodarstwa szkółkarskiego w Nędzy, należącego do szkółki nadleśnictwa Rudy Raciborskie. 630 nasion dojrzewało tam dwa lata, najpierw w pawilonach foliowych, a następnie pod gołym niebem. Przetrwało 514 sadzonek. „Dzieci” Chrobrego zostały podzielone między nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria w całej Polsce. Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym unikalnym, kolejnym numerem. Ze względu na duże zainteresowanie sadzonkami dwie dorodne sadzonki dębu papieskiego ze szkółki leśnej w Nędzy zostały przekazane laboratorium leśnemu w Sycowie i rozmnożone in vitro.

18.11.2014 roku Dąb Chrobry został podpalony i z jednego z najwspanialszych pomników przyrody w Polsce stał się pomnikiem ludzkiej głupoty. Bronił się długo – ostatnie oznaki życia dawał jeszcze w 2019 roku. Na szczęście przetrwały jego dzieci – te „poświęcone” w całej Polsce oraz te „dzikie” rozsiane po naszych lasach.

 

(1)*    Naszą przygodę rozpoczynamy na miejscu postoju pojazdów we wsi Piotrowice.

(2)*    Jeżeli pójdziemy drogą „na lewo” od tablicy „Dąb Chrobry”, dotrzemy

(3)*    do  skrętu w prawo.

(4)*    Czeka nas spacer przez brzozowy zagajnik.

(5)*    Po prawej stronie drogi możemy znaleźć słupek z QR kodem i opisem

(6)*    torfowiska „Krowie Bagno”, które będziemy mijać po lewej stronie trasy.

(7)*   Aby kontynuować naszą wycieczkę we właściwym kierunku, na skrzyżowaniu musimy skręcić w prawo.

(8)*    W tym miejscu ścieżka wychodzi z terenu Nadleśnictwa Przemków i wchodzi na teren Nadleśnictwa Szprotawa.

(9)*    Po prawej stronie drogi możemy zobaczyć zbiornik służący do celów przeciwpożarowych – to stąd w przypadku pożaru lasu wozy strażackie uzupełniają cysterny do dalszego gaszenia ognia.
(10)*  Ścieżka przechodzi koło martwego już niestety Dębu Chrobrego i 6 jego potomków. Tutaj kończy się pętla ścieżki dydaktycznej, w miejscu gdzie rozpoczynaliśmy naszą podróż-na miejscu postoju pojazdów.
(11)*  Wyjeżdżając z miejsca postoju pojazdów, tuż przy wjeździe na drogę asfaltową, na niewielkim wzniesieniu zobaczymy ruinę pomnika poświęconego żołnierzom Niemieckim poległym w czasie I Wojny Światowej.  

 

*odnośniki do punktów znajdujących się na mapce ścieżki.