Asset Publisher Asset Publisher

Akcja grabienia liści kasztanowca 2015r.

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści. Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

W dniach 14, 20, 26 i 28 Października odbyła się coroczna akcja grabienia liści.

Uczestniczyły w niej dzieci z następujących szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 68 im. II Tysiąclecia Wrocławia, będące uczestnikami turnusu dydaktyczno-wypoczynkowego zorganizowanego w Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 26 osób - w dniu 14.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 49 osób - w dniu 20.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 50 osób - w dniu 26.10.2015
  • Gimnazjum ZS im. Ireny Sendler w Przemkowie wraz z wychowawcami - łącznie: 51 osób - w dniu 28.10.2015

Zebrano w sumie pona 23 tysiące litrów liści, które zostały wywiezione do Zakładów utylizacji odpadów w Trzebieniu.

Celem akcji było ograniczenie populacji Szrotówka kasztanowiaczka, którego larwy żerują na Kasztanowcu białym. Poczwarki tego owada zimują w opadłych liściach kasztanowców. Wytrzymują nawet temperatury dochodzące do -25 °C. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada (nazywane minami) osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu miny. Jeden liść może mieć nawet 700 min. Silnie opanowane liście opadają. W Polsce szkodnik ten rozwija zwykle od 3 do 4 pokoleń w ciągu roku.

Akcję przeprowadzono: w alei kasztanowców parku miejskiego w Przemkowie.

Zajęcia były przeprowadzone przez: Annę Findysz.     

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OGŁOSZNIE W SPRAWIE ZAKUPU LASÓW I GRUNTÓW

OGŁOSZNIE W SPRAWIE ZAKUPU LASÓW I GRUNTÓW

Nadleśnictwo Przemków informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Przemków. Przede wszystkim jesteśmy zainteresowani lasami lub gruntami bezpośrednio przylegającymi do gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Przemków oraz takimi, których zakup umożliwi regulację przebiegu granicy polno-leśnej. Zasięg administracyjny Nadleśnictwa Przemków można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach, która jest dostępna na stronie

https://bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Nieruchomość przeznaczona do sprzedaży powinna być sklasyfikowana w Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez Starostwo jako las (Ls), a jeżeli jest to rola, musi być przeznaczona do zalesienia w planie zagospodarowania przestrzennego lub posiadać decyzję o warunkach zabudowy na zalesienie. W przypadku gruntów rolnych nieprzewidzianych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego do zalesienia, niezbędne jest wcześniejsze  uzyskanie dla nich decyzji o warunkach zabudowy na zalesienie. Sprzedawana nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny tj. mieć założoną księgę wieczystą i nie może być obciążona na rzecz osób trzecich.

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia mogą być nabyte za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Osoby zainteresowane sprzedażą lasu lub gruntu przeznaczonego do zalesienia zapraszamy do kontaktu:

  • osobistego w siedzibie Nadleśnictwa Przemków, ul. Ceglana 3, 59-170 Przemków,
  • drogą e-mail na adres: przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl,
  • telefonicznie (76) 832 07 19.