Asset Publisher
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF)
Nadleśnictwo Przemków nawiązując do zasad, kryteriów oraz wskaźników dobrej gospodarki leśnej wyznaczonych w ramach certyfikacji FSC, informuje, że powołane zostały Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF- High Conservation Value Forests), których celem jest identyfikacja, ochrona i zachowanie lasów cennych przyrodniczo.
Za Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych uznaje się obszary zgłoszone przez nadleśnictwa oraz wyłonione w procesie weryfikacji istotnych obszarów pod względem walorów przyrodniczych, objęte trybem konsultacji społecznych.
LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH HCVF W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW
HCVF 1- Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których zaliczono:
HCVF 1.1. Obszary chronione :
to obszary , na których w obowiązujących planach ochrony bądź w zadaniach ochronnych nie przewiduje się wykonywanie żadnych zabiegów ochronnych - rezerwaty i Parki Narodowe; Ostoje zagrożonych i ginących gatunków - (do tej kategorii zaliczono ostoje takich ptaków jak bocian czarny czy bielik);
1.1.1. Lasy w rezerwatach przyrody, przeznaczone wyłącznie do ochrony przyrody, bez kompromisu z potrzebami gospodarki.
1.1.2. Lasy w parkach krajobrazowych, w których celem jest zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych w warunkach racjonalnej gospodarki.
HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków.
HCVF 2- Kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej.
HCVF 3- Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy:
HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące.
HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy.
HCVF 4- Lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych:
HCVF 4.1. Lasy wodochronne.
HCVF 4.2. Lasy glebochronne.
HCVF 6- Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności; lasy tej kategorii wyznaczono na podstawie wyników konsultacji społecznych. Kategorię tą ustalano w porozumieniu z lokalnymi władzami na poziomie gminy.
MONITORING LASÓW HCVF
2011 ROK
2012 ROK
2013 ROK
2014 ROK
2015 ROK
2016 ROK
2017 ROK
2018 ROK
2019 ROK
2020 ROK