Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Użytkowanie lasu jest to dział gospodarki leśnej zajmujący się planowaniem   i racjonalnym pobieraniem użytków takich jak drewno w granicach możliwości produkcyjnej lasu, oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony runa leśnego.

Ze względu na rodzaj użytków leśnych użytkowanie lasu dzieli się na:

  • użytkowanie główne (dotyczące pozyskania i wykorzystania surowca drzewnego)
  • użytkowanie uboczne (dotyczące pozyskania i wykorzystania innych użytków niedrzewnych min. Jagód, borówek, jeżyn, grzybów leśnych).

Nadleśnictwo Przemków rocznie pozyskuje około 50 tys. m3 drewna z czego około 5% pozyskiwane jest sprzętem typu harwester. Pozyskujemy przede wszystkim drewno sosnowe oraz brzozowe. Surowiec dostarczany jest na rynek krajowy, jak również do odbiorców regionalnych i lokalnych. W roku współpracujemy z około 40 firmami.
Drewno sprzedawane jest w drodze przetargów kwartalnych, półrocznych oraz rocznych na Portalu Leśno-Drzewnym oraz aukcjach internetowych w e-drewno.
Wraz z rozwojem przemysłu i wzrostem zaludnienia rósł popyt na drewno i produkty rosnące w lesie. Konieczne stało się racjonalne i oszczędne użytkowanie lasu, a zwłaszcza pozyskanie drewna.   

Leśnicy masę drewna do pozyskania szacują co roku poprzez tzw. szacunek brakarski. Pozyskanie drewna planuje się zgodnie z 10-letnim tzw. operatem urządzeniowym przygotowywanym osobno dla każdego leśnictwa i nadleśnictwa. W operacie wyznacza się etat, czyli objętość drewna jaką można wyciąć z danego lasu w ciągu 10 lat. Leśnicy proporcjonalnie planują, więc wycinkę drewna prowadzą w danym roku tak, aby w 10 letnim rozliczeniu nie przekroczyć wyznaczonego etatu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL

Podleśniczy Kacper Borkowski laureatem konkursu OPTAL

Osiągnięcia naszych pracowników cieszą!

Pierwsze miejsce trafiło do Przemkowa!

W miniony piątek, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbyła się gala 13. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników (OPTAL).

Konkurs, który organizowany jest co trzy lata, obejmuje 6 kategorii: malarstwo, rzeźbę, fotografię, literaturę, tkaninę artystyczną i multimedia. Twórców zgłosiło się aż 92, którzy przysłali 411 dzieł.

W kategorii fotografia, spośród nadesłanych prac, jury w siedmioosobowym składzie postanowiło przyznać pierwsze miejsce oraz nagrodę 3 tys zł. naszemu pracownikowi, Kacprowi Borkowskiemu, za fotografie „Trzej królowie” i „Wrzosowa symfonia zmierzchu”. To pierwszy jego udział w tym prestiżowym konkursie, co sprawia, że wyróżnienie jest jeszcze bardziej wyjątkowe!

13 edycja OPTAL-u odbyła się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa. Na uroczystej gali finałowej obecni byli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz dyrekcji regionalnych. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli cieszyć się koncertem zespołu Piwnica Świętego Norberta z Krakowa. Całą ceremonię wręczenia nagród uświetnił także występ zespołu sygnalistów myśliwskich z grupy „Echo Wandy”, dodając wydarzeniu wyjątkowego, leśnego charakteru.

Wernisaż pokonkursowej wystawy, prezentujący nagrodzone i nadesłane prace we wszystkich kategoriach, odbył się w muzealnym budynku powozowni. Wystawę będzie można podziwiać jeszcze przez wiele miesięcy.

Jeszcze raz gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy wielu kolejnych osiągnięć – zarówno tych małych, jak i wielkich!