Asset Publisher Asset Publisher

Zasady korzystania z lasów i infrastruktury turystycznej na terenie Nadleśnictwa Przemków

Planujesz spędzić weekend na łonie natury? Spędzisz go w lasach Nadleśnictwa Przemków? To świetny wybór! Oprócz atrakcji turystycznych, czekają Cię także piękne krajobrazy oraz fascynujący świat przyrody. Zanim jednak wybierzesz się na szlak pamiętaj, że należy się odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim:

 1. Zapamiętaj i zapisz w telefonie najważniejsze numery alarmowe:
 • 997 Policja
 • 998 Straż Pożarna
 • 999 Pogotowie Ratunkowe
 • 112 Europejski Numer Alarmowy
 1. Zapisz w telefonie numer do nadleśnictwa lub do miejscowego leśniczego terenu, w który się wybierasz. Numery kontaktowe znajdziesz na naszej stronie w zakładce ‘Kontakty’.
 2. Zadbaj o to, aby bateria w telefonie była w pełni naładowana.
 3. Sprawdź obowiązujące zakazy wstępu do lasu. Jeżeli w naszym nadleśnictwie zakaz będzie obowiązywał, to na pewno ta informacja pojawi się na stronie internetowej lub na profilu społecznościowym nadleśnictwa.
 4. Poinformuj znajomych i bliskich w jakie rejony się wybierasz.
 5. Sprawdź prognozę pogody. Jeżeli zapowiadane są gwałtowne zjawiska pogodowe to ZOSTAŃ W DOMU.
 6. Ubierz się odpowiednio do warunków pogodowych i terenowych.

Jeżeli chcecie wyruszyć do lasu odpowiednio przygotowani i o niczym nie zapomnieć to pobierzcie specjalną check-listę, która znajduje się poniżej w załącznikach.

Kiedy wiemy już, jak się odpowiednio przygotować do lasu, to przypomnijmy sobie jeszcze zasady dobrego zachowania się w lesie - do sprawdzenia w pliku z załącznika.

Jesteśmy już odpowiednio przygotowani. Wiemy jak należycie zachować się w lesie. To czas na wycieczkę! W Nadleśnictwie Przemków znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc. Są wrzosowiska, pustynia, obiekty historyczne, stawy, pomniki przyrody oraz mnóstwo interesujących szlaków pieszych i rowerowych. Podczas wycieczki towarzyszyć nam będą piękne krajobrazy. Szczególnie latem i wiosną zachwycą nas łany wrzosu, nad którymi usłyszymy leniwe bzyczenie pszczół.

Poniżej przedstawiamy i opisujemy najciekawsze z miejsc w naszym nadleśnictwie:

1. Ścieżka dydaktyczna „Cesarzowej Dony”.

2. Ścieżka dydaktyczna „C-głowego borsuka”.

3. Ścieżka dydaktyczna „1000 synów króla”.

4. Ścieżka dydaktyczna „Piaskowego gacka”.

5. Użytek ekologiczny „Cietrzewiowe Wrzosowisko”.

6. Pustynia Kozłowska.

 

Oprócz wymienionych wyżej miejsc, w naszym nadleśnictwie istnieje również wiele innych ciekawych i wartych odwiedzenia lokalizacji. Są to np.: Stawy Przemkowskie, wydmy śródlądowe, ruiny wsi Spalona. Również Ci spragnieni spokoju i ciszy, znajdą dla siebie odpowiedni las na spacer, po prostu unikając popularnych szlaków.

Pamiętajcie również, że podczas swoich spacerów możecie napotkać dziką zwierzynę. O tym jak się najlepiej zachować w kontakcie z dzikimi zwierzętami dowiecie się w pliku z załącznika.

Szlaki leśne są dobrze oznaczone więc mamy nadzieję, że nikt się nie zgubi w lesie. Jeśli jednak tak się stanie, to pamiętajcie o telefonach ratunkowych i aplikacji ratunek. Poniżej przeczytać możecie wskazówki, jak się zachować w takiej sytuacji.

 

Życzymy miłego wypoczynku!