Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przemków położone jest w województwie dolnośląskim oraz w niewielkim fragmencie w województwie lubuskim.

Pod względem przynależności według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Przemków należy do Krainy Śląskiej (V), dzielnicy Równiny Dolnośląskiej, Mezoregionu Borów Dolnośląskich. Nadleśnictwo Przemków jest nadleśnictwem nizinnym, położonym na terenie płaskim od wysokości 130 m.n.p.m do 180 m.n.p.m

Łącznie na terenie Nadleśnictwa Przemków wyróżniono 27 podtypów gleb. Gleby rdzawe są najliczniej reprezentowanym typem gleb występujących na obszarze nadleśnictwa.

Dominują siedliska borowe stanowiąc 91% powierzchni lasów nadleśnictwa, siedliska lasowe zajmują 8,9% a olsy 0,2%.

Udział gatunków drzew leśnych wg zajmowanej powierzchni przedstawia się następująco:

sosna - 86,2% powierzchni, brzoza - 7,6% powierzchni, olcha - 2% powierzchni, buk – 1,3% powierzchni, dąb –1 % powierzchni, pozostałe gatunki, takie jak sosna czarna, modrzew, świerk, daglezja, dąb czerwony, jesion, robinia akacjowa, topola, osika i lipa zajmują poniżej 1%.

Struktura budowy pionowej drzewostanów nadleśnictwa Przemków, z uwagi na występowanie na przeważającej powierzchni siedlisk borowych, jest jednolita z dużą przewagą drzewostanów jednopiętrowych zajmujących 97% powierzchni nadleśnictwa.

Lasy gospodarcze zajmują 86,5% powierzchni nadleśnictwa, lasy ochronne – 10,4% powierzchni a  rezerwaty 3,1%.

Lasy Nadleśnictwa Przemków niemal w całości położone są na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

W dniach 28-29 września 2024 roku w Przemkowie odbyło się coroczne XXIV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które jak zawsze przyciągnęło wielu entuzjastów natury i lokalnych specjałów. Tradycyjnie zielony namiot Nadleśnictwa Przemków stanął przy wejściu do parku miejskiego, gdzie każdy odwiedzający mógł sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą, porozmawiać z leśnikami, zadać nurtujące pytania lub po prostu wziąć udział w ciekawych dyskusjach.

Na naszym stoisku dostępne były również przyrodnicze quizy, w których każdy – niezależnie od wieku – mógł sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje. Była to także świetna okazja, aby zasięgnąć fachowej wiedzy leśnej od lokalnych pracowników Nadleśnictwa Przemków, którzy z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na pytania dotyczące przyrod i lasów.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na obchody 100-lecia Lasów Państwowych, które świętowaliśmy z dumą i radością.

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za ogromne zainteresowanie, aktywność w rozmowach oraz dzielenie się ciekawostkami. Wasze zaangażowanie i pasja są dla nas niezwykle inspirujące. Mamy nadzieję, że spotkania z nami pozostaną w Waszej pamięci, i liczymy, że w przyszłym roku zobaczymy się ponownie w równie licznej grupie!