Wydawca treści
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF)
Nadleśnictwo Przemków nawiązując do zasad, kryteriów oraz wskaźników dobrej gospodarki leśnej wyznaczonych w ramach certyfikacji FSC, informuje, że powołane zostały Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF- High Conservation Value Forests), których celem jest identyfikacja, ochrona i zachowanie lasów cennych przyrodniczo.
Za Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych uznaje się obszary zgłoszone przez nadleśnictwa oraz wyłonione w procesie weryfikacji istotnych obszarów pod względem walorów przyrodniczych, objęte trybem konsultacji społecznych.
LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH HCVF W NADLEŚNICTWIE PRZEMKÓW
HCVF 1- Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których zaliczono:
HCVF 1.1. Obszary chronione :
to obszary , na których w obowiązujących planach ochrony bądź w zadaniach ochronnych nie przewiduje się wykonywanie żadnych zabiegów ochronnych - rezerwaty i Parki Narodowe; Ostoje zagrożonych i ginących gatunków - (do tej kategorii zaliczono ostoje takich ptaków jak bocian czarny czy bielik);
1.1.1. Lasy w rezerwatach przyrody, przeznaczone wyłącznie do ochrony przyrody, bez kompromisu z potrzebami gospodarki.
1.1.2. Lasy w parkach krajobrazowych, w których celem jest zachowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych w warunkach racjonalnej gospodarki.
HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków.
HCVF 2- Kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej.
HCVF 3- Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy:
HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące.
HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy.
HCVF 4- Lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych:
HCVF 4.1. Lasy wodochronne.
HCVF 4.2. Lasy glebochronne.
HCVF 6- Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności; lasy tej kategorii wyznaczono na podstawie wyników konsultacji społecznych. Kategorię tą ustalano w porozumieniu z lokalnymi władzami na poziomie gminy.
MONITORING LASÓW HCVF
2011 ROK
2012 ROK
2013 ROK
2014 ROK
2015 ROK
2016 ROK
2017 ROK
2018 ROK
2019 ROK
2020 ROK
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Oferta edukacyjna
Oferta edukacyjna
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.
Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Przemków prowadzona jest w sposób ciągły, zarówno w terenie, jak również w jednostkach szkolnych i przedszkolach.
Spotkania edukacyjne prowadzone są wszystkim przez pracownika ds. edukacji leśnej, sporadycznie zaangażowaniu są również pracownicy Działu Gospodarki Leśnej, Działu Administracji, Straży Leśnej, pracownicy terenowi: Leśniczowie i Podleśniczowie.
Edukacja leśna społeczeństwa prowadzona jest w następujących formach:
- Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem;
- Spotkania z leśnikiem w szkołach;
- Spotkanie edukacyjne z leśnikiem poza szkołą (np. w Muzeum, Domu Kultury);
- Akcji, imprez okolicznościowych (Akcja „Sadzenia Lasu", itp.)
- Festyny, targi inne formy edukacji
Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem, po uzgodnieniu terminu oraz przesłaniu do Nadleśnictwa Przemków formularza zgłoszeniowego (załącznik) pocztą elektroniczną na adres przemkow@wroclaw.lasy.gov.pl
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panem Filipem Przyłuckim pod adresem: filip.przylucki@wroclaw.lasy.gov.pl lub nr. telefonu: 509 203 246.
Zapraszamy do współpracy z naszym Nadleśnictwem.