Wydawca treści
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Gospodarka łowiecka jest nieodłącznym elementem gospodarki leśnej. Jej celem jest ochrona i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych w zgodzie z zasadami ekologii.
Teren Nadleśnictwa Przemków podzielony jest na 8 obwodów łowieckich na których gospodarkę łowiecką prowadzi 8 kół łowieckich w oparciu o wieloletni łowiecki plan hodowlany.
Gospodarka łowiecka polega na racjonalnym gospodarowaniu poprzez tworzenie dogodnych warunków bytowania, dokarmiania czy też regulacji liczebności.
Przemkowskie lasy zamieszkują: jelenie, sarny i dziki, a przechodnie również wilk. Zwierzyna drobna reprezentowana jest przez zające, kuropatwy, lisy, jenoty, borsuki oraz kuny.
Istotnymi elementami zagospodarowania łowieckiego są urządzenia łowieckie do których zaliczamy: lizawki, paśniki, ambony, nasiadki, zwyżki.
Najnowsze aktualności
Głosowanie na Projekt BocianiMY
Głosowanie na Projekt BocianiMY
Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie wraz z Komitetem Obrony Orłów przeprowadził w latach 2017-2023 przeprowadził działania związane z projektem "BocianiMY w Lasach". Projekt skupiał się na ochronie i zarządzaniu populacją bociana czarnego.
Projekt ten jest kandydatem w głosowaniu na Nagrodę Obywatelską, stąd zachęcamy do głosowania właśnie na niego. Link do głosowania poniżej:
https://environment.ec.europa.eu/news/best-practices-conservation-and-management-black-stork-poland-2024-03-14_en
Autor zdjęcia: Dariusz Anderwald