Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Przemków istnieje jedna ostoja zwierząt podlegających ochronie gatunkowej powołana dla trzech gatunków ptaków:

1. Bielika /Hliaeetus albicilla/

2. Bociana czarnego  /Ciconia Nigra/

3. Kani czarnej /Milwus migrant/


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

Zapraszamy do zapoznania się z folderem informacyjnym i mapą.

Nadleśnictwo Przemków zaprasza do zapoznania się z Folderem Informacyjnym oraz Mapą Turystyczną

Folder zawiera ciekawe informacje dotyczące między innymi historii naszych lasów, ich ochrony i odnawiania. Mapa z legendą wskazuje na ciekawe miejsca do odwiedzenia na terenie Nadleśnictwa