Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Przemków istnieje jedna ostoja zwierząt podlegających ochronie gatunkowej powołana dla trzech gatunków ptaków:

1. Bielika /Hliaeetus albicilla/

2. Bociana czarnego  /Ciconia Nigra/

3. Kani czarnej /Milwus migrant/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Głosowanie na Projekt BocianiMY

Głosowanie na Projekt BocianiMY

Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie wraz z Komitetem Obrony Orłów przeprowadził w latach 2017-2023 przeprowadził działania związane z projektem "BocianiMY w Lasach". Projekt skupiał się na ochronie i zarządzaniu populacją bociana czarnego.
Projekt ten jest kandydatem w głosowaniu na Nagrodę Obywatelską, stąd zachęcamy do głosowania właśnie na niego. Link do głosowania poniżej:

 

https://environment.ec.europa.eu/news/best-practices-conservation-and-management-black-stork-poland-2024-03-14_en

 

Autor zdjęcia: Dariusz Anderwald