Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Nadleśnictwo Przemków na swoim terenie powołał 2 Użytki Ekologiczne:

2. „Cietrzewiowe Wrzosowisko" znajdujący się na powierzchni nieleśnej 457,26 ha, utworzony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12.12.2003 roku.

Celem ochrony użytku jest "zachowanie siedliska suchych wrzosowisk z licznymi gatunkami chronionej fauny i flory, będącego ważną ostoją cietrzewia w biotopach leśnych Borów Dolnośląskich". Jest to obszar byłego pola roboczego po byłej Armii Radzieckiej porośnięty płatami wrzosu stanowiącego jeden z największych tego typu fragmentów w Polsce i Europie.

2. „Przemkowskie Bagno" utworzony Rozporządzeniem Wojewody Legnickiego z dnia 10 grudnia 1993 roku. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności szuwarowej i bagiennej oraz bogatej wodno-błotnej awifauny.

Obszar ten jest cennym obiektem dla ornitologów z uwagi na występowanie wielu rzadkich i ginących ptaków. Teren obecnego użytku ekologicznego w minionym okresie stanowił poligon wojsk radzieckich.

Ogółem powierzchnia użytku ekologicznego wynosi 1696, 78 ha w tym w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przemków 556, 92 ha i Nadleśnictwa Głogów 1139,86 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

Wystawa fotograficzna „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”

W sobotę 15 lipca 2023r. w budynku Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy odbył się wernisaż Wystawy Fotograficznej pt. „Lasy Dolnośląskie w Obiektywie Kacpra Borkowskiego”. Patronat nad wystawą objęli Senator RP Pani Dorota Czudowska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pan Tadeusz Łozowski.

Kacper na co dzień jest podleśniczym w Nadleśnictwie Przemków, Leśnictwie Piotrowice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą i to właśnie spod jego ręki i oka wychodzą tak wspaniałe prace. Kacper fotografuje głownie dzikie zwierzęta i leśne pejzaże. Ten rodzaj fotografii, szczególnie w przypadku chęci uchwycenia dzikiego ptactwa wymaga cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Nierzadko wykonanie zdjęć okupione jest godzinami spędzonymi w samodzielnie zbudowanej zasiadce. Zrywanie się jeszcze przed wschodem słońca to norma fotografów przyrody. Jest to poświęcenie, którego efektem są piękne i unikalne kadry. Jak sam Kacper mówi, udaje się mu to dzięki pracy jaką wykonuje. Dzięki swojej obecności w lesie i znajomości dzikich terenów, jest w stanie lepiej zaplanować wyprawę na zdjęcia.

Wystawa  jest inauguracją dolnośląskich obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Współorganizatorem wystawy było Nadleśnictwo Legnica, które obdarowało uczestników wydarzenia sadzonkami drzew ze szkółki leśnej.